Розказано про деякі невідповіднсті у позначенні дат в біографії П.І. ПРОКОПОВИЧА

Після виходу в світ у 2012 році останнього, 3-го, тому «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА» я продовжую критично осмислювати проведену редколегією роботу з точки зору присутності в цьому виданні можливих помилок, неточностей і таке інше. Мені добре відомо, що у такому об’ємному виданні (912 стор.), незважаючи на відповідальну роботу і редколегії, і видавництва, практично неможливо зробити все ідеально. На сьогоднішній день мною виявлено декілька незначних технічних помилок при створенні оригінал-макету, а також деякі розбіжності з позначенням дат за новим і старим стилями. Про це далі й піде розмова.

***


Для початку — коротка довідка для того, щоб були зрозумілі причини виникнення проблеми.
Відомо, що основою для календарного обчислення часу є астрономічна система координат, яка прив’язана до природного руху планети Земля в її щорічному циклі обертання навколо Сонця. Тривалість повного оберту планети Земля навколо Сонця прийнято називати тропічним, або сонячним, роком. Під час цього лінійного руху по небесному колу (екліптиці) Земля ще обертається навколо своєї осі — кожен такий оберт дорівнює 24-м годинам (добі). При цьому ці два рухи є незалежними і несинхронними, в результаті чого за тривалість одного циклу руху Землі по екліптиці (за тропічний рік) вона здійснює 365,2425 своїх обертів (діб). Цей природний факт породжує складність розробки такого календаря, в якому в максимальній мірі календарний рік був би наближений до тропічного року і при цьому мав би ціле число діб. Для компенсації цієї невідповідності був придуманий механізм високосного року.

Ще за 45 років до початку Нової ери був введений юліанський календар (старий стиль), на зміну якому в 1582 році було впроваджено більш точний григоріанський календар (новий стиль). Але через різну кількість високосних років в цих календарях різниця в датах між ними поступово збільшується зі швидкістю приблизно один день на сторіччя.


У відповідності до цього, для переводу зі старого стилю на новий треба до дати за старим стилем добавляти різницю в датах з цієї таблиці. Наприклад: «Т.Г. Шевченко народився 25 лютого (9 березня) 1814 р.». В цьому записі перша дата — за старим стилем, а друга (в дужках) — за новим.

Для правильного обчислення дати треба мати на увазі ще й те, що на теренах України григоріанський календар був введений Декретом від 26.01.1918 р., який передбачав, що з 31.01.1918 р. для визначення дати за новим стилем треба до будь-якої дати за старим стилем додавати 13 днів. Але, як ми вже знаємо, реальна кількість доданих днів не є константою, вона — величина змінна і залежить від століття, в якому відбулась подія (див. таблицю). Тому цей Декрет часто-густо породжує хронологічну плутанину, коли ми — виконуючи його вимоги — до будь-якої дати за старим стилем завжди додаємо 13 днів. На жаль (і це треба прямо визнати), не минула ця плутанина й нашу редколегію.

Виправляючи цю помилку, скажу, що у всіх датах, починаючи з народження П.І. ПРОКОПОВИЧА в 1775 році й до кінця 1799 року, треба додавати 11 днів, а з початку 1800 до кінця 1899 років — 12 днів. І тільки у датах після початку 1900 року треба додавати ті ж самі 13 днів.
З урахуванням всього сказаного, треба було б писати, що народився Петро Іванович в 1775 році не 29 червня (12 липня), а 29 червня (10 липня), помер він в 1850 році не 22 березня (4 квітня), а 22 березня (3 квітня).

У відповідності до описаного алгоритму корегуванню підлягають і деякі інші дати з нашого видання. Більш того, такого корегування потребують й дати в інших виданнях та на окремих пам’ятниках і пам’ятних знаках.

І, насамкінець, про таке. Після 31.01.1918 року дія юліанського календаря (старого стилю) була скасована, тому після цього числа в подальшому всі дати стали позначатися однією цифрою введеного григоріанського календаря (за новим стилем). Наприклад: «22.05.2012 року було закінчено видання трьох томів «Вибраних творів П.І. ПРОКОПОВИЧА».

Валерій КОРЖ

Счетчик посетителей

2062654
Сегодня
Вчера
Неделя
Прошлая неделя
Месяц
Прошлый месяц
Всего
140
305
5673
5673
9192
23478
2062654

Forecast Today
816


Ваш IP:3.233.219.62