Содержание газеты-2011 (№7-12).

ПАЯ №12-11


1. КОРОТКІ ПІДСУМКИ.Підходить до завершення другий повний рік існування нашої газети, а всього з початку народження газети ми вже випустили 26 номерів газети. Якщо кожен наш номер складається з 8 сторінок формату А4 (або 16 сторінок книжкового формату А5), то за цей час ми вже видали повноцінну книгу в 416 сторінок!

Виходячи з ваших письмових, усних та телефонних відгуків, наше видання прийшлося вам до вподоби. Були, скажу чесно, і критичні відгуки, які по більшій частині стосувалися оформлення газети (занадто дрібний шрифт, не дуже якісні або дрібні малюнки та ін.). А ось два наших читача - один з Криму, а другий з Тернопільської області - в телефонній розмові зі мною в категоричній формі вимагали від мене видавати газету тільки однією мовою: один – українською, а другий – російською. Відгадайте з одного разу, хто про яку мову говорив?

Шановні мої друзі, співвітчизники! Ви ж чудово розумієте (а хто цього не знає, тому я зараз скажу), що наша газета є комерційним проектом, який реалізується на кошти засновників газети без будь-якої державної підтримки. Тому ми змушені робити все, щоб бути цікавими максимальній кількості передплатників. А реальна мовна ситуація в Україні на сьогодні така, що це буде тільки при двомовному виданні. Наш принцип реалізації двомовної газети дуже простий – на шпальтах нашої газети ми друкуємо матеріали на тій мові, на якій до нас приходять ваші листи чи статті.

Що ж до видання одномовної газети, то ми звертаємось до тих, хто вимагає саме таку газету видавати.
Шановні друзі, ми готові видавати газету тільки українською мовою, як що Ви долучитесь до фінансування такого проекту, і ми заключимо з Вами відповідний договір.
Уважаемые друзья, мы готовы издавать газету только на русском языке, как только Вы примете участие в финансировании такого проекта, и мы заключим с Вами соответствующий договор.
Жодної проблеми! І хай це будуть дві «паралельні» газети різними мовами.

Тепер декілька слів про передплату і наш тираж. В порівнянні з 2010 роком, в цьому році ми отримали додатково 1000 передплатників і стабільно вийшли на загальний тираж в 3000 примірників. Для «молодого» видання, яким ми є, це непогані цифри, хоча, по правді кажучи, хотілось, щоб було більше. Певні надії в цьому сенсі ми покладаємо на анонсоване збільшення об’єму нашої газети на 50 % (з 8 сторінок формату А4 до 12-ти) з першого номера 2012 року. При цьому розширенні ми хочемо дещо змінити внутрішній дизайн газети – трохи збільшити розмір основного шрифту та всіх ілюстрацій, щоб газету можна було легше читати. Це все ми робимо в інтересах нашого головного читача пасічника, більшість із яких є літні люди з не дуже гарним зором.

Наступне. Про доставку газети до вас, наші шановні читачі. Ще раз відповідально заявляю (все це документально оформлено), що за 2011 рік ми жодного разу не зірвали договірного терміну передачі тиражу газети на Укрпошту, яка відає передплатою і доставкою газет. На протязі року це відбувалося не пізніше 15-го числа кожного поточного місяця. Так що, якщо своєчасно Ви не знайшли газету у своїй поштовій скриньці, то звертайтесь до того, хто в цьому процесі знаходиться між нами, – звертайтесь до Укрпошти. Ще і ще раз прошу Вас не залишати без уваги жодного випадку затримки, а тим паче – недоставки газети. Обов’язково пишіть письмову заяву на ім’я начальника Вашого поштового відділення з вимогою надати газету, за яку ви вже сплатили гроші. Давайте будемо вчитись захищати свої права!

Ну, і насамкінець, про зворотний зв’язок. Шановні наші читачі, Ви чудово розумієте, що газета - це не тільки її редакція, а газета, це, перш за все, Ви – її читачі, дописувачі і передплатники. А тому чекаємо в Новому році Ваших листів, пропозицій, статей та іншої інформації. Передплачуйте в 2012 році нашу цікаву газету в НОВОМУ ФОРМАТІ!
З незмінною повагою Валерій КОРЖ

2. БЛАГОДІЙНІ ВНЕСКИ на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА (станом на 21.11.11 р.).
230. ДОВГАЛЮК М.В. – м. Київ – 50 грн.
231. ОЛЕКСІЄНКО І.П. – м. Дніпропетровськ – 50 грн.
232. ПАНАСЮК А.О. – с. Півні, Київська обл. – 100 грн.
233. КОЧКО В.Х. – м. Донецьк – 100 грн.
234. АРТИЩЕНКО М.М. – м. Київ – 100 грн.
235. САФРОНОВ П.К. – м. Харків – 50 грн.
236. ОРЛОВ В.М. – м. Харків – 50 грн.
237. ЛЕВОН Б.Г. – м. Бровари, Київська обл. – 100 грн.

3. ПАСЕЧНЫЕ РАБОТЫ В ДЕКАБРЕ. О работах проводимых в декабре.

4. РЕПОРТАЖ С ПАСЕКИ. ДЕКАБРЬ. Рассказано о состоянии дел и проведенных работах на моей пасеке в ноябре-декабре.

5. ЛИСТОПАДОВА ЗУСТРІЧ У КИЄВІ. 11 листопада цього року в Києві в Інституті бджільництва відбулася зустріч ініціативної групи бджолярів з питання проведення в Україні 43-го Конгресу Апімондії в 2013 році. На зустрічі були присутні керівники громадських бджільницьких організацій, члени Оргкомітету по проведенню Конгресу, виробники бджолопродукції і реманенту, представники засобів масової інформації.
Всього були присутні 25 представників з Києва та області, з Харкова, Львова, Одеси, Житомира, Вінниці. Вів зібрання СОЛОМКА В.О.

Ініціював проведення цієї зустрічі ДОМБРОВСЬКИЙ В.П. директор «Київбджолопрому». У вступному слові він сказав про те, що на цей час назріло багато питань, в яких треба розібратися. Склалася ситуація, коли пасічник опинився в скрутному становищі: впали ціни на мед, є проблеми з експортом меду, багато отруєнь бджіл, бджільницька галузь оподатковується без врахування її сезонної специфіки, багато проблем в земельних питаннях, відсутність сертифікованої лабораторії якості бджолопродукції та ін. Хоча 43-й Конгрес не являється головною турботою галузі, але він важливий для іміджу України й для розвитку бджільництва після Апімондії.
Ми стурбовані перебігом подій по підготовці Конгресу. Від нашого імені і без обговорення люди представляли Україну, голосували… Треба зробити все прозоро – рахунки Конгресу повинні бути на сайті, а зароблені гроші направлені на розвиток науки, пасік, виконання технічних розробок, видання літератури та ін.

***


Шановні читачі, аналітичний матеріал по цій зустрічі буде опублікований в першому номері нашої газети за 2012 рік, а зараз ми надамо тезиси всіх виступів на зібранні для ознайомлення і вашого аналізу.

БОДНАРЧУК Л.І. – Люди хочуть ділити гроші і тому паплюжать Спілку пасічників, що там нічого не робиться, але це не так… В 2003 році добилися дотацій пасічникам, а потім грошей на племінні пасіки і розплідники, працювали над розробкою і прийняттям «Закону про бджільництво», «Дня пасічника» і таке ін… Стосовно Конгресу треба зробити все, щоб він пройшов як треба, а для цього треба вирішувати питання, що назріли… Ще в минулому році направив листа в Уряд з пропозицією очолити Оргкомітет Конгресу представнику Уряду. Відповіді нема… Повинна бути постанова Уряду про проведення 43-го Конгресу. Її немає. А держава буде відповідати за все… Ющенка не було ні в Виставковому центрі (де Ж. Ратія в липні проводив свій майстер-клас. — ред.), ні в Аргентині, а тепер він хоче зустрітися з Ж. Ратія… Оргкомітет збирав кошти на майстер-клас, а де звіт?

БРОВАРСЬКИЙ В.Д. (м. Київ). – В цивілізованих державах оргкомітет Конгресу очолює урядовець, а у нас його очолює «сім’я»… Хто з такого Оргкомітету буде відбирати наукові роботи на Конгрес? Де фахівці?.. Треба на Конгресі представити Україну не тільки з точки зору виробників, а і з точки зору науки… Нам треба попрацювати во благо України, а для цього закликаю всіх трохи опустити свій гонор.

ЛЕМІШЕВ М.І. (м. Харків). – Чому ми не можемо організуватися в одну команду?.. У нас наука відірвана від практики… Ми розуміємо, що грошей в бюджеті держави немає, тому на нашу галузь ніхто не зверне уваги… Можливо, нам треба зібратися по питаннях проведення Конгресу ще раз через 2 - 3 місяці.

МИКИТЮК І.Г. (м. Вінниця). – У всякій справі є вкладення і отримання коштів… Треба розібратися з цим стосовно 43-го Конгресу: хто робить вкладення, а вже потім будемо ділити зароблене… А у нас всі хочуть керувати… Наша галузь не потребує багаточисельних асоціацій чи громадських організацій… Статус сьогоднішнього зібрання мені незрозумілий. На мій погляд, те, що проходить сьогодні, це – зустріч по інтересах… В березні нам треба ще зібратися.

КУЛАКОВ С.А. (м. Житомир). – Треба відновити єдину структуру «Бджолопрома», а не плодити спілки, братства та ін.

МІЛОВ С.М. (м. Одеса). – Я чекав на іншу розмову… Маємо кризу громадських організацій… Всім давно відомо, що не повинно проходити зростання бізнесу з громадськими організаціями, а у нас Ющенко створює «Братство», в якому цей принцип порушується з першого дня… Ми вирішуємо свої проблеми самі, а існуючим на наші гроші держструктурам до нас немає ніякого діла… Проведення з’їзду Спілки пасічників, безумовно, необхідне, як необхідне і наше об’єднання.

ОСТАШЕВСЬКИЙ М.Д. (м. Львів). – Болить серце про єдність… В 1992 році була Координаційна рада, яка координувала діяльність в галузі, а зараз цього немає… У нас є що показати на Конгресі… Організаційний комітет є і він діє… Нам треба досягти консенсуса во благо України.

ДЯЧЕНКО П.К. (м. Київ). – Нам треба об’єднатися і діяти злагоджено… У нас завжди багато «гетьманів»… Робота Оргкомітету повинна бути прозорою і знаходитись під контролем… «Ройовий стан» у бджільництві треба закінчувати, бо вже немає часу.

КОРЖ В.М. (м. Харків). – Мені незрозумілий статус нашого зібрання… Гарно, що тут присутні люди, які мають протилежні погляди на проведення 43-го Конгресу, а не вузьке коло однодумців… Якби Президент 43-го Конгресу Ющенко робив свою справу нормально, то ми б зараз тут не сиділи… Ми повинні знати «правила гри», за якими буде проводитися Конгрес, але Оргкомітет їх не оголошує… Ключовий документ – «Лист-угода» з Апімондією - до сих пір не оприлюднений. Тільки після його опублікування ми зможемо приймати юридично обґрунтовані рішення.

КУЗЬМІН Д.В. (м. Харків). – Треба відповідати за свої слова і вчинки… Тетяна Юріївна виграла Конгрес… У нас немає єдиної інформаційної політики по висвітленню 43-го Конгресу. Треба зробити єдиний інформаційний центр.

КЛЮЙКО М.В. (м. Київ). – Наша галузь дуже консервативна… В останній час з’явилась молода команда на чолі з енергійним лідером Васильківською… Завдяки Віктору Андрійовичу Ющенко ми отримали Конгрес в Україні. Це – його заслуга… Васильківській не треба «торгувати» місцями у Виставковому центрі. Вважаю, що Україна повинна бути у центрі експозиції.

ХАРКОВЕНКО А.Д. (м. Київ). – Є правила проведення Конгресу, і їх треба вивчати… На телебаченні було сказано, що Апімондія виділяє 2,5 млн. дол. на Конгрес, а це не відповідає дійсності… Оргкомітет постійно інформує про свою діяльність.

ВАСИЛЬКІВСЬКА Т.Ю. (м. Київ). – Я прийшла на зібрання, бо хочу конструктиву … Апімондія – громадський процес і проводить Конгреси по своїм правилам, а виборюють це право громадські організації… З 2007 року й по сьогодні ми представляли Україну світовій спільноті… Сьогодні оргкомітет працює. Приєднуйтесь!.. Конгрес – самофінансований процес, і ні Уряд, ні Апімондія на нього нічого не дають… 19.09.2009 року була ратифікована угода з Апімондією про проведення 43-го Конгресу в Україні… Я не можу публікувати «Лист-угоду» в пресі, бо це – внутрішній документ; приходьте в офіс і там його побачите… «Правила гри» записані в документах Апімондії, піднімайте їх і знайомтесь… Оргкомітет не виділяє кошти на підготовку об’єктів технічних турів. За ці тури будуть платити наші гості… Завдання Віктора Андрійовича - відкрити Конгрес, провести зустрічі і закрити Конгрес… На сьогодні в Оргкомітет не поступило ні копійки грошей… Реєстраційний внесок встановлено в 150 євро. Апімондія отримує 15 % від суми реєстраційних внесків… Всіх запрошую співпрацювати з Оргкомітетом.

ДОМБРОВСЬКИЙ В.П. (м. Київ). – Хочу подякувати всім, хто прийшов сюди… Свого часу не було обговорення стратегії України, а рішення приймались кулуарно… Ми будемо збирати з’їзд, визначимось з датою, звернімось до пасічної громади по питаннях проведення Конгресу.

СОЛОМКА В.О. (м. Київ). Наше зібрання надзвичайно корисне… На сьогодні бджільництво України некероване… У нас немає кому захищати інтереси пасічника. Це не роблять і громадські пасічні організації… «Братство» при допомозі Ющенко зробило багато в Австралії і Франції, а в Аргентині – провал… Оргкомітет не має підтримки пасічників, засобів масової інформації, але він на сьогодні працює…

Після слів п. Васильківської «Ви брешете!» обурені учасники зібрання покинули приміщення. До цього в своєму виступі вона допускала вислови на кшталт «Ви – невігласи!», «Зі мною ніхто не справиться!», «Все це – брехня!». Спроби ведучого і громади урезонити пані Тетяну були марними…
В результаті в рамках зібрання не було прийнято ніякого рішення.

Шановні друзі! Закликаю всіх, у кого «хата не скраю» від цієї проблеми, надсилати свої оцінки, роздуми і конструктивні пропозиції, які ми оприлюднимо на шпальтах нашої газети.

6. РИТОРИЧНІ ЗАПИТАННЯ-2, або про доступ до публічної інформації.
Ця репліка була написана мною ще в червні поточного року, але, маючи благий намір зайвий раз не відволікати пані ВАСИЛЬКІВСЬКУ Т.Ю,. я не став публікувати цю інформацію в газеті. Та як показав час, отримати відповідь від Тетяни Юріївни все ж таки треба. Справа в тому , що на листопадовій зустрічі у Києві вона мені заявила про те, що ніде і ніколи не писала про те, що Лист-угода, в якому розписаний механізм проведення в Україні 43-го Конгресу Апімондії, буде опублікований, оскільки «…це внутрішній документ, який не підлягає опублікуванню».

Цю заяву можна було б прокоментувати, але хай краще попрацюють факти. А вони такі. В журналі «Український пасічник» №12 за 2010 рік на стор. 36 за підписом Тетяни Васильківської написано таке: «…На цьому сайті ми, зокрема, розмістимо повний перекладений текст Листа-угоди та витяг з протоколу голосування Генеральної асамблеї Апімондії, проект бюджету Конгресу та багато іншої цікавої інформації».

Висновки робіть самі, наші шановні читачі. А я тим часом подаю повний текст неопублікованої в червні репліки.

***


В нашій газеті ПАЯ №2-11 в статті «Риторичні запитання» йшлося про підготовку до 43-го Конгресу Апімондії в Україні. Там же я розказав, як Президент Конгресу п. Васильківська, попри свої обіцянки, «ознайомила» мене з Листом-угодою щодо проведення цього заходу, та поставив риторичне запитання: «А чи взагалі коли-небудь з’явиться для широкого ознайомлення переклад повного тексту Листа-угоди?». На жаль, поки ці мої сумніви справляються…

З того часу вступив в дію новий закон України «Про доступ до публічної інформації», і я вирішив скористатися його положеннями для пошуку цього загадкового Листа-угоди.
Для цього 10.05.11 г. за адресою http://www.vidkrytist.org.ua/ відправив відповідний запит. Треба надати належне, вже 14.05.11 р я отримав відповідь з Адміністрації Президента, в якій було й таке: «…повідомляємо, що Президент України та Адміністрація Президента України не є розпорядником запитуваної Вами інформації. З огляду на зазначене, Ваш запит направлено листом №12/06-029 від 13.05.2011 року належному розпоряднику інформації – Кабінету Міністрів».
Відповідь з КМУ отримую 25.05.2011 за № 37-23-1-6/8029.

Приводжу фрагмент цієї відповіді: «У Монпельє було підписано лист-угоду між Президентом АПІМОНДІЇ, її Генеральним секретарем та Президентом і Віце-президентом 43-го Міжнародного бджільницького конгресу Федерації. В листі-угоді визначається Організаційний комітет 43-ого Міжнародного бджільницького конгресу та виписані відповідні процедури й положення щодо його організації і проведення.
Зважаючи на викладене, для ознайомлення з вищезазначеним листом-угодою, а також іншою документацією стосовно проведення міжнародних конгресів АПІМОНДІЇ рекомендовано заявнику звернутися до Організаційного комітету 43-го Міжнародного бджільницького конгресу за адресою: вул. Старонаводницька, 17/2, м. Київ, 01015. Президент Комітету та контактна особа – Васильківська Тетяна Юріївна».

Як кажуть, коло замкнулося, бо відповідь від Президента Комітету з цього приводу я вже отримав (див. ПАЯ №2-11)…

Мої спроби получити належну інформацію з сайту http://apimondia2013.org.ua/ ні до чого не привели: на протязі тривалого терміну сайт неможливо було читати (заміст букв відображалися незрозумілі символи). Та коли з 27.05.11 сайт знову став доступним, розшукуваний документ там так і не з’явився.

З огляду на все це дозволю собі сформулювати наступне риторичне запитання: «Шановна Тетяно Юріївно, так все ж таки, коли буде виконана обіцянка, яку Ви давали в журналі «Український пасічник» №12-2010 щодо оприлюднення «повного перекладеного Листа-угоди»?

З незмінною повагою. Валерій КОРЖ
Від редакції. Ми з задоволенням опублікуємо будь-які роз’яснення з цього приводу шановної п. ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ.

7. ТАМ, ГДЕ КОНЧАЕТСЯ АСФАЛЬТ… Рассказано о поездке редакции нашей газеты в с. Ганно-Требиновку Кировоградской области к перспективным пасечникам братьям КОЛЕСНИК Сергею и Юрию.


Братья КОЛЕСНИК




Пасека братьев КОЛЕСНИК



8. ПРОДАЖА ПРОДУКТОВ ПЧЕЛОВОДСТВА. Во вновь открытой рубрике «Правовой ликбез пчеловода» рассказано о порядке удержания (неудержания) налога при продаже продуктов пчеловодства с личной пасеки.

9. ПЧЕЛЫ…ВСЕГДА ДОЛЖНЫ? Рассказано о «странностях» наших стандартов, определяющих условия хранения меда.

10. «ЖИВАЯ» И «МЕРТВАЯ» ВОДА – ЗДОРОВЬЕ БЕЗ ХИМИИ. Окончание статьи о применении католита и анолита для профилактики болезней и лечения человека…

11. ЗВЕРНЕННЯ до благодійників, які внесли кошти на видання «ВИБРАНИХ ТВОРІВ П.І. ПРОКОПОВИЧА»
Інформуємо, що на 10.12.2011 року через відсутність повної поштової адреси не отримали свої книжки «Вибраних творів»
ТОМ 1
1. АВРАМЕНКО І.О., м. Ромни.
2. БОНДАРЕНКО Л.А., м. Ізюм.
3. КУДИМ С.Ю., м. Підгородне.
4. ОМЕЛЬЯНЕНКО В.П., м. Ромни.
5. ОСЕЦЬКА Н.В., м. Харків.
6. САЄНКО Т.М., м. Харків.
7. СТЕТЮХА А.В., м. Ромни.
8. УС А.А., м. Харків.
9. ФОМІЧЕНКО О.В., м. Харків.
ТОМ 2
1. АРНАУТА О.В., м. Київ.
2. ВЕРЕД Л.І., м. Біла Церква.
3. ЖОРНІК Д.С., с. Вільшани, Харківська обл..
4. ЛАБАГА К.П., м. Біла Церква.
5. ПІДОШВА В.Г., с. Великі Сорочинці.
6. ПІСОЦЬКА Т.О., м. Красний Кут.
7. СЕЛІВАНОВ Д.К., м. Харків.
8. СЕНЧУК Н.Д., м. Полтава.
9. УС А.А., м. Харків.
10. ХРАПАЧ А.В., м. Харків.
11. ШЕКЕРА В.Г., м. Первомайськ.

Прохання надіслати свою повну адресу в газету, або зателефонувати в редакцію.
Таке ж прохання і до всіх, хто вніс кошти, але не знайшов себе в списках благодійників, які ми постійно публікуємо в нашій газеті і розміщуємо на сайті mirpchel.com.ua .
Фонд ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА


ПАЯ №11-11



1. БДЖОЛЯРСЬКИЙ КРУГ—2011
1-2-го жовтня в Пухівці під Києвом пройшов VIII щорічний «Бджолярський круг». На заклик «До Рою!» «злетілося» майже півтисячі шанувальників бджоли, серед яких були бджолярі з «ім’ям» та початківці, науковці, винахідники, політики й бізнесмени. Як завжди, все було присвячене кільком питанням: у кого найкращі бджоли, куди подіти мед, у кого як справи та як водити бджіл.


На території пансіонату «Журавушка», який гостинно приймав бджолярів, провели зібрання пасічників та виставку – ярмарок. Серед товару були вулики усіх систем, обладнання та інструмент, одяг для бджоляра, ліки для бджіл, література, навчальні фільми та ін. Свої товари привезли фірми з усієї країни. Найбільший асортимент товарів представила фірма «Меліса-93» з Харкова.

Останнім часом багато людей працюють над малою механізацією пасічницьких робіт. Уваги заслуговують механічні підйомники та пасічницькі візки, які привезли з с. Кам’янка Черкаської обл. та з Києва від «Київбджолопрому».

Машини та обладнання для розпечатування стільників привезли з Харкова та м. Новомосковськ Дніпропетровської області. Виробники цих машин проводили презентації та демонстрували працездатність своїх виробів-винаходів. Багато було сперечань серед пасічників, але від стенду, де демонстрували, як працюють машини, не відходили. З Черкас привезли дуже гарні пасічницькі ножі, в тому числі і електричні (Ю. ГУСЛІЙ), та машину, яка свердлить отвори в рамках. Хочу зазначити, що даний пристрій вже не «пан сам склепав», а точний механізм, над яким попрацювали талановиті інженери та склали на виробництві кваліфіковані робітники. Взагалі приємно було бачити те, що ми самі здатні робити гарні речі та й те, як багато серед пасічників талановитих людей. Я вважаю, що пройде рік-другий і в Україні будуть вироблятися пасічницькі товари не гірші за західні або східні зразки. Вулики, які привезли з Півночі, Сходу та Заходу нашої країни, дещо вирізняються за дрібними деталями конструкції, і ці відмінності з’явилися завдяки традиціям в цих регіонах, але якість вуликів бездоганна. Були навіть вулики, прикрашені малюнками або різьбленням.

Багато людей зацікавилися лікувальними властивостями бджолиних сімей — інгаляцією вуликового повітря, біоенергетикою, випромінюванням тепла та звуку. На цій ниві попрацювали пасічники з Полтавської, Дніпропетровської та Хмельницької областей. Навіть привезли маленький дерев’яний «будиночок» — лікувально-оздоровчий вулик на базі двох вуликів лежаків.

Окремої уваги заслуговують книжки та періодичні видання про бджільництво. В Україні видаються дві газети та п’ять журналів. Окрім періодичних видань, друкуються книжки, які присвячені продуктам бджільництва, їхнім властивостям та технологіям ведення пасічницької справи. Серед визнаних авторів на зібранні були ГАЙДАР В.А., ГОРНІЧ М.Л., КОРЖ В.М., КОМІСАР О.Д., ПОЛІЩУК В.П., СЕНЧУК Ю.О., СОЛОМКА В.О., УЛЬЯНИЧ М.В., які презентували свої книжки.

Організатори подбали про можливість проведення майстер-класів, та навіть великий зал не зміг вмістити всіх, дехто змушений був слухати доповіді стоячи. Дуже цікаву доповідь на тему боротьби з кліщем зробив ГАЙДАР В.А. Громадою затвердили термін – «ДИКИЙ МЕД». Про те, як виробляти та отримувати дикий мед, буде окрема стаття в перших номерах нашої газети в наступному році. Вже кілька років існує «Гільдія медоварів» України, і продукція її членів стає все більш популярною серед споживачів продуктів бджільництва, а для виробника - джерелом отримання доходу. Про якість та технології виробництва медового напою говорили на секції, яку очолив БАРАБАШ В.С.

Багато розмов точилося про вощину та ліки. Як захистити бджіл від хвороб та лікувати, коли вони захворіли. На другий день зустрічі організували секцію, присвячену лікам та хворобам бджіл, яку проводила МАСЛІЙ І. Г.

«Бджолярським кругом» були нагороджені пасічники, які внесли питомий вплив на розвиток нашої справи, після чого відбувся концерт та дружня вечеря з чаркою.

Сподіваюсь, що всі знають про те, що Україна, завдяки роботі ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ Т.Ю. та її команди, отримала право проводити у 2013 році в Києві 43 Конгрес АПІМОНДІЯ. В своєму виступі пані Тетяна розповіла про перспективи, пов’язані з проведенням Конгресу, та запропонувала надсилати цікаві матеріали до Організаційного комітету, який вона очолює. Проведення Конгресу — це історична подія для українського бджільництва та наша можливість вийти на світові ринки продуктів бджільництва та реманенту на рівних з провідними гравцями цього ринку. Але треба добре попрацювати над якістю, стандартами та контролем за дотриманням цих стандартів.

Вважаю за необхідне подякувати організаторам цього зібрання та його керманичу СОЛОМЦІ Василю Олексійовичу, «Діду Василю», за єднання всіх бджолярів, можливість зустрітися, познайомитися та поспілкуватися як на заходах, так і неформально.
До нових зустрічей! ДЕНИС

2. Пасечные работы в ноябре. Рассказано об основных работах, проводимых на пасеке в ноябре.

3. Репортаж с пасеки. Очередной ноябрьский репортаж с моей пасеки.

4. ЗВЕРНЕННЯ учасників «БДЖОЛЯРСЬКОГО КРУГУ-2011» до пасічників, небайдужих громадян та всіх людей доброї волі
ШАНОВНІ СПІВВІТЧИЗНИКИ! ДОРОГІ ПОБРАТИМИ!
Варварські руки мародерів минулої зими поглумилися над могилою Великого Пасічника України, винахідника першого у світі вулика П.І. ПРОКОПОВИЧА і його сина та учня С. ВЕЛИКДАНА. Трьохсоткілограмова скульптура, що була їм надгробним пам’ятником, викрадена, а пошуки міліції не принесли жодних результатів.

Сумно виглядає нині могила наших бджолярських першопрохідців в с. Пальчики Бахмацького району Чернігівської області. Вважаємо своїм обов’язком виправити цю ситуацію й відновити пам’ятник на могилі і зробити це методом народної будови. А щоб відбити бажання нехристів знущатися над пам’яттю мертвих, маємо викарбувати постаті вшановуваних в граніті.

В зв’язку з цим звертаємось до колег по пасічницькому цеху, небайдужих громадян та всіх людей доброї волі здійснити пожертву на відновлення пам’ятника. Благодійні кошти просимо перерахувати на рахунок «Фонду ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА»: АКБ «Правекс-банк» м. Київ, МФО 321983, рахунок 26209331400025, код одержувача 1507601134, одержувач КОРЖ В.М., призначення платежу – «На пам’ятник».
«БДЖОЛЯРСЬКИЙ КРУГ», 1 жовтня 2011 року.
м. Бровари, Київська обл.

5. Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА (продовження списку станом на 20.10.11 р.)
211. ВАСЮК О.І. – смт. Вел. Димерка, Київська обл. – 100 грн.
212. ГЛИДЧАК І.В. – с. Носівка, Чернігівська обл. – 50 грн.
213. ПУСТОВОЙ Л.А. – м. Київ – 50 грн.
214. ДАНИЛЕНКО В.М. – м. Чернігів – 100 грн.
215. ДРУМОВА С.М. – м. Одеса – 100 грн.
216. ПЕТРОВ А.І. – с. Шевченківське, Запорізька обл. – 100 грн.
217. ПУСТОВОЙТ О.В. – смт. Панютине, Харківська обл. – 100 грн.
218. ЛИТВИНЧУК М.Ф. – м. Сарни, Рівненська обл. – 100 грн.
219. БІЛОУС Г.В. – м. Бровари, Київська обл. – 100 грн.
220. СТРЕТОВИЧ В.М. – м. Київ – 300 грн.
221. ШЕВЧУК В.В. – м. Львів – 100 грн.
222. ВАСИЛЬКІВСЬКА Т.Ю. – м. Київ – 800 грн.
223. ЛЕЦИН К.Я. – смт. Богородчани, І.- Франківська обл. – 200 грн.
224. ХАБОВСЬКИЙ С.Г. – с. Балинівка, Хмельницька обл. – 100 грн.
225. ТЕРЕЩЕНКО С.О. – м. Алмати, Казахстан – 4000 грн.
226. БАБЧЕНКО В.Г. – м. Дніпропетровськ – 150 грн.
227. ТЕРНОВСЬКИЙ Ю.В. – Нова Водолага, Харківська обл. – 100 грн.
228. ЯРЕМА В.І. – с. Карів, Львівська обл. – 100 грн.
229. ПРИЛІПКО А.М. – м. Черкаси – 50 грн.

6. Контролируемое «воровство». Рассказано о новом способе осушки рамок после откачки меда или очистки маломедных рамок методом «контролируемого «воровства».

7. Зимний клуб пчел: новые аспекты. Рассказано о новых аспектах в описании функционирования зимнего клуба пчел.

8. О давлении воздуха в зимнем клубе. Рассказано об особенностях дыхания пчел в зимнем клубе и о причинах возникновения избыточного давления внутри клуба.

9. «Живая» и «мертвая» вода – здоровье без химии. В нашей газете ПАЯ№1-2011 была опубликована статья о том, как самому получить «живую» (католит) и «мертвую» (анолит) воду и как использовать эти растворы для лечения пчел. Сегодня поведем разговор о применении этих растворов для профилактики болезней и лечения человека…

10. Інформаційне повідомлення. 17 – 18 грудня 2011 року громадська організація «Гільдія медоварів України – виробники медових напоїв і оздоровчої бджолопродукції» спільно з ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича» проводить семінар «Проблеми і технології виробництва медових напоїв і оздоровчої бджолопродукції».

В семінарі візьмуть участь науковці та передові медовари України.

Початок семінару — 17 грудня 2011 року о 10.00.

Місце проведення: ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича», м. Київ, вул. академіка Заболотного, 19.

Оргвнесок: 200 грн.

Довідка за телефонами: 067 507-25-50, Барабаш Василь Степанович; 098 400-27-42, Соломка Василь Олексійович; 067 938-76-38, Дяченко Валерій Костянтинович.
Оргкомітет

11. Реклама, юмор.



ПАЯ №10-11



1. 43-й КОНГРЕС БЕЗ ПРЕЗИДЕНТА?
На час написання цієї короткої репліки 23.09.11 р. в Аргентині відбувався черговий 42-й Конгрес Апімондії, який, за очікуваннями організаторів, відвідають понад десять тисяч учасників із понад 70-ти країн світу.

Звичайно, що цей Конгрес ніяк не обійшовся без присутності України, адже саме в українській столиці, місті Києві, у 2013 році проходитиме наступний 43-й Конгрес Апімондії. Представляють офіційну делегацію України в Аргентині Президент Організаційного Комітету та голова української делегації Тетяна ВАСИЛЬКІВСЬКА,та ще чотири члени Організаційного Комітету.

Як нам всім ще в 2009 році було повідомлено, Президентом 43-го Конгресу є пан ЮЩЕНКО В.А.
Я вважаю, що, з точки зору відповідальної людини, яка переймається позитивним іміджем України не на словах, а в реальних ділах, пан ЮЩЕНКО обов’язково повинен був би бути в Буенос-Айресі. Але в складі нашої офіційної делегації його немає (http://apimondia2013.org.ua), інші джерела інформації про це також мовчать. Секретар Організаційного Комітету п. ШМУЛЯ С.О. також не знає причин відсутності п. ЮЩЕНКА в Аргентині. Як кажуть, «повний вакуум» інформації по даному питанню.
На мою думку, Президент, не надавши відповідних пояснень з приводу своєї відсутності на 42-му Конгресі, проявив неповагу як до пасічників, так і до всіх небайдужих українців. А це він, як показала його каденція Президента України, робити вміє, та ще й «талановито»…

Та Бог йому суддя! Але ж фактично 43-й Конгрес Апімондії залишився без Президента.
Пане ЮЩЕНКО, наберіться мужності та дайте відповідь: «Це так чи ні?». А якщо у Вас є якісь пояснення тому, що відбулося, то, будь ласка, сповістіть «народ». Ви, все ж таки, на цій посаді являєтесь публічною людиною, і він («народ») має право задавати Вам такі запитання.

Слава Богу, що керманичі Апімондії й наша делегація знайшли вихід і не «педалюють» факт Вашої відсутності. Компромісне рішення звучить так: «25 вересня, під час церемонії закриття Президент 42-го Конгресу Лукас МАРТІНЕС (Аргентина) офіційно передасть естафету Президенту Організаційного Комітету 43-го Конгресу Тетяні ВАСИЛЬКІВСЬКІЙ (Україна)».

Попереду два роки напруженої копіткої роботи, і дуже хотілося б, щоб Ви, Вікторе Андрійовичу, якщо нічого й не хочете робити, то хоча б «натхненно» не заважали команді пані ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ…
Честь маю! Валерій КОРЖ

2. Пасечные работы в октябре.
Рассказано об основных работах на пасеке в октябре:
- Ежедневный осмотр ульев.
- Подготовка мест для зимовки.
- Защита ульев от проникновения мышей.
- Окончательная обработка семей от клеща (при необходимости).
- Контрольный осмотр семей на предмет достаточности корма.
- Закладка на зимнее хранение корпусов, суши и проч.
- Подписка на газету «Пасека от А до Я».

3. Благодійні внески на видання робіт П.І. ПРОКОПОВИЧА (продовження списку станом на 21.09.11 р.
180. КОВАЛЬ В.В. – с. Вільшани, Харківська обл. – 100 грн.
181. ТОМА Р.М. – с. Горбані, Харківська обл. – 50 грн.
182. ОЛІЙНИК О.А. – м. Харків – 50 грн.
183. СТРИГІН О.О. – м. Харків – 100 грн.
184. МОМОТ В.О. – с. Октябрське, Харківська обл. – 100 грн.
185. ЧУХРАЙ Т.М. – м. Харків – 50 грн.
186. ЖУКОВ Г.М. – м. Харків – 100 грн.
187. ГУРА А.О. – смт. Пісочин, Харківська обл. – 100 грн.
188. КОБЦЕВ О.М. – смт. Талалаївка, Чернігівська обл. – 100 грн.
189. ГАН В.Б. – м. Харків – 100 грн.
190. ЖАРНИК Д.С. – с. Вільшани, Харківська обл. – 100 грн.
191. ФОМІЧЕНКО О.В. – с. Пересічне, Харківська обл. – 100 грн.
192. СНІСАР В.Д. – с. Вел. Бурлук, Харківська обл. – 100 грн.
193. ЛАПТЄВ Л.В. – с. Білий Колодязь, Харківська обл. – 100 грн.
194. Фірма «ТЕНТОРІУМ» – м. Харків – 50 грн.
195. ЖУКОВ В.М. – м. Чугуїв, Харківська обл. – 50 грн.
196. ДЕГТЯР Н.М. – м. Харків – 50 грн.
197. МЕЙСАРОШ В.Й. – с. Старий Салтів, Харківська обл. – 50 грн.
198. СОКОЛОВ І.В. – смт. Чутове, Полтавська обл. – 50 грн.
199. ГАЛАГУРЯ Р.М. – с. Вільшани, Харківська обл. – 100 грн.
200. РІЗНІЧЕНКО Г.В. – м. Краснокутськ, Харківська обл. – 100 грн.
201. ЧУЖДАН О.І. – с. Старий Салтів, Харківська обл. 50 грн.
202. СЕЛІВАНОВ Д.В. – м. Харків – 50 грн.
203. ПІСОЦЬКА Т.О. – м. Краснокутськ, Харківська обл. – 100 грн.
204. ШЕКЕРА В.Г. – м. Первомайськ – 100 грн.
205. КУРИЛКО М.М. – с. Вільшани, Харківська обл. – 50 грн.
206. ТУЛИНСЬКИЙ С.О. – м. Миргород, Полтавська обл. – 100 грн.
207. СТОРОЖЕНКО В.І. – с. Вел. Бурлук, Харківська обл. – 100 грн.
208. ЖОРНИК М.І. – смт. Високе, Харківська обл. – 50 грн.
209. АРГУНОВ О.М. – с. Пісчане, Харківська обл. – 50 грн.
210. КОСІНОВ В. – п. Фрунзе, Харківська обл. – 50 грн.

4. Октябрьский репортаж с моей пасеки.

5. Электроподогрев пчелиных семей: основные ошибки. На основе личного многолетнего опыта автора рассказано об основных ошибках в конструкции устройств электроподогрева и о типичных ошибках при подключении электроподогревателей.

6. Як дихають бджоли? Полемічна стаття про погляд на механізм дихання у бджіл.

7. Про падь і не тільки…
«В журналі «Український пасічник» №3-2009 була надрукована дуже полемічна (як на мене) стаття В. Терлецького «Падь». Своє відношення до цієї статті я виразів в короткій репліці, яку 20.03.09 направив в вищезгаданий журнал, але вона там не була опублікована. Дискусію з цього питання продовжила аргументована стаття «Падь» М. Горніча («УП» №6-2009), в якій автор поставив під сумнів основні сенсаційні «відкриття» пана Терлецького. Здавалося, що аргументи цієї статті дуже переконливі, але — не тут-то було… В «УП» №6-2011 з’являється нова стаття В. Терлецького «Падевий мед», в якій він запопадливо, безальтернативно і навіть агресивно відстоює свої позиції, чим, на мою думку, виявляє неповагу до опонентів.
Наукову дискусію, пане Терлецький, так (…а я сказав — «люмінь») не ведуть. Саме тому вважаю доцільним опублікувати репліку, яку я написав ще у 2009 році»...

8. Основные причины болезней пчел. Рассказано о факторах, способствующих возникновению болезней пчел. Подробно приводятся способы проведения дезинфекции на пасеке.

9. В рубрике «Здоровье пчеловода» рассказано о смехотерапии – лечении болезней при помощи … смеха.

10. Милову С.Н. – 60! Поздравления газеты по случаю юбилея известного в Украине пасечника и общественного деятеля.

11. УВАГА! «Фонд ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» інформує, що в рамках підготовки до 43-го Конгресу «Апімондії» в Україні в 2013 році ми розпочинаємо реалізацію проекту видання англомовної книги «П.І. ПРОКОПОВИЧ у світовому бджільництві» («Position of P.I. PROKOPOVICH in world bee-keeping»).

В цій книзі ми маємо бажання презентувати світовому товариству нашого геніального Пасічника як основоположника раціонального бджільництва, розказати про його революційні винаходи та про його життя, про його місце в когорті славних пасічників світу й вплив його винаходів на розвиток бджільництва в світі. Ми плануємо зробити достойне великого імені та нашої країни видання, з точки зору змісту і його поліграфічних якостей.

Запрошуємо до участі в фінансуванні проекту небайдужих пасічників, бізнесменів, підприємців, імена яких будуть увіковічені в цій книзі.
Довідки за телефонами 057 719-50-18, 066 748-70-81, е-мейл Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. .

12. Реклама, объявления, анекдоты.


ПАЯ №9-11



1. ПРЕЗИДЕНТ «АПИМОНДИИ» В УКРАИНЕ
Известно, что в рамках проведения в Украине 43 Конгресса «Апимондии» в 2013 году президент Жиль РАТИЯ в период с 12 по 16 июля с.г. посетил Украину.
Программа визита:
1. Участие в заседании Организационного комитета по проведению 43 Конгресса.
2. Инспекция Международного Выставочного центра.
3. Посещение Министерства агрополитики и продовольствия Украины.
4. Ознакомление с пчеловодными объектами АР Крым.
5. Проведение Мастер-класса «Матководство ХХІ столетия».

Находясь в Киеве 14 июля Ж. Ратия принял участие в заседании Организационного комитета по проведении 43 Конгресса Апимондии (Президент Оргомитета ВАСИЛЬКОВСКАЯ Т.Ю.), которое состоялось в Международном Выставочном Центре на Броварском проспекте. После окончания официальной части директор МВЦ Анатолий ТКАЧЕНКО провел для высокого гостя ознакомительную экскурсию по наибольшей выставочной структуре Украины.

Во второй половине того же дня состоялась официальная встреча в Министерсве агрополитики и продовольствия Украины, результатом которой стало подписание Протокола о намерениях и Программы сотрудничества между Минагрополитики и Организационным комитетом 43 Конгресса.
При посещении 12-13 июля АР Крым Президент Апимондии посетил кочевую пасеку Н. КЛОЧКО, расположенную на горном плато, апитерапевтический комплекс В. САВИНА, матковыводную ферму А. и В. БОЛЬШАКОВЫХ по разведению карпатских пчел.

15 июля в Киеве состоялся мастер-класс Жиля РАТИЯ «Матководство ХХI столетия – мировой опыт», на который из 16 областей Украины съехались около 200 пчеловодов.
Мастер-класс состоял из трех частей: вступительная лекция о том, что такое международная организация «Апимондия», лекция о наиболее совершенных современных технологиях матководства и дополнительная лекция «Самое интересное в мировом пчеловодстве».

Около часа Президент Апимондии отвечал на заинтересованные вопросы аудитории, которые касались широкого спектра тем. «Украинские пчеловоды имеют чрезвычайно высокий уровень квалификации, — отметил Ж РАТИЯ, — Я посетил более 800 пасек в разных уголках мира, и должен признать, что украинские — одни из наилучших! Все, что вам необходимо — это активно внедрять новые технологии и искать пути освоения внешних рынков. Для этого необходимы три вещи: первая – качество, вторая – качество и третья – качество!».

Гость также положительно оценил организацию визита в целом: «Тепреь я спокоен относительно будущего уровня проведения Конгресса Апимондии 2013».

2. ПАСЕЧНЫЕ РАБОТЫ В СЕНТЯБРЕ. Рассказано о проведении основных работ на пасеке в этом месяце:
- Ежедневный наружный осмотр.
- Предотвращение позднего червления матки.
- Окончательная сборка гнезда на зиму.
- Организация зимней вентиляции.
- Подготовка зимовальных мест.
- Закладка на зимнее хранение корпусов, суши, инвентаря.
- Подписка на нашу газету на 2012 год.

3. В «ФОНДІ ІМ. П.І. ПРОКОПОВИЧА».
«Фонд ім. П.І. ПРОКОПОВИЧА» інформує про те, що в рамках підготовки до 43-го Конгресу «Апімондії» в Україні в 2013 році ми розпочинаємо реалізацію проекту видання англомовної книги «П.І. ПРОКОПОВИЧ в світовому бджільництві» («Position of P.I. PROKOPOVICH in world bee-keeping»).
В цій книзі ми маємо бажання презентувати світовому товариству нашого геніального Пасічника як основоположника раціонального бджільництва, розказати про його революційні винаходи та про його життя, про його місце в в когорті славних пасічників світу й вплив його винаходів на розвиток бджільництва у світі. Ми плануємо зробити достойне великого імені та нашої країни видання, з точки зору змісту і його поліграфічних якостей.

Запрошуємо до фінансування проекту бізнесменів та підприємців, імена яких будуть увіковічені в цій книзі.
Довідки за телефонами 057 719-50-18, 066 748-70-81, е-мейл Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. .

4. БЛАГОДІЙНІ ВНЕСКИ НА ВИДАННЯ РОБІТ П.І. ПРОКОПОВИЧА (продовження списку станом на 22.08.11 р.):
167. ЧЕРНЕНКО О.О. – м. Городище, Черкаська обл. – 50 грн.
168. КОРОБКА В.О. – с. Дзюбівщина, Полтавська обл. – 50 грн.
169. ГАВРИЛЕНКО Р.В. – с. Захарівка, Миколаївська обл. – 50 грн.
170. ВАСИЛЕНКО В.М. – м. Городище, Черкаська обл. – 100 грн.
171. ШКАРОВСЬКИЙ Г.І. – м. Тараща, Київська обл. – 50 грн.
172. ГРІНЧУК О.Є. – м. Одеса – 100 грн.
173. БОЙКО І.М. – с. Жабокрич, Вінницька обл. – 50 грн.
174. ПЛЄВА В.О. – м. Лебедин, Сумська обл. – 50 грн.
175. ГУЦАЛ В.Д. – смт. Татли, Вінницька обл. – 50 грн.
176. КИРИЛЮК М.В. – с. Березки, Миколаївська обл. – 70 грн.
177. Д’ЯЧЕНКО П.К. – м. Київ – 200 грн.
178. ДРУМОВА С.М. – м. Одеса – 100 грн.
179. ПРИЙМАК Г.М. – м. Київ – 50 грн.

5. СЕНТЯБРСКИЙ РЕПОРТАЖ С МОЕЙ ПАСЕКИ.

6. ПЧЕЛЫ И ВИНОГРАД. Многие пчеловоды считают, что пчелы приносят вред дозревающим ягодам винограда. Установлено, что пчелы не прокусывают оболочку ягоды винограда, а пользуются готовыми отверстиями, сделанными другими насекомыми (осами, шершнями) или птицами, и трещинами, которые образуются вследствие резких колебаний температуры воздуха при высокой влажности грунта. Всем известно, что растрескавшиеся ягоды являются благоприятной средой для размножения грибков, которые вызывают болезни винограда.

Посещая потрескавшиеся ягоды винограда, пчелы приносят только пользу. Дело в том, что для сбора жидкого виноградного сока пчелы пользуются хоботком, у основания которого открываются протоки слюнных желез. Полагают, что слюна пчелы имеет бактерицидные свойства. После посещения пчелы поверхность ягоды становится свободной от сока, а угнетающее действие слюны создает такие условия, при которых тормозится развитие грибковых заболеваний. В результате «обработанные» пчелой ягоды перестают загнивать, сохраняются здоровые соседние ягоды и кисти.

Следовательно, пчелы не являются врагами винограда, т.е. они не «едят виноград», а наоборот — способствуют его сохранению.

7. ПОИСК МАТКИ. Рассказано о простых способах поиска матки при ее потере за пределами улья.

8. ДВЕ МАТКИ В ОДНОМ КЛУБЕ, или решение проблемы весеннего дефицита маток. Рассказано о том, как подготовить семью для зимовки с двумя матками.

9. МОЙ ОПЫТ ПРИМЕНЕНИЯ МАТОЧНЫХ ИЗОЛЯТОРОВ. Практикующий пчеловод В.В. КОНОВАЛЕНКО рассказывает о применении маточного изолятора своей конструкции.

10. ЭНЕРГОСБЕРЕГАЮЩАЯ ЗИМОВКА БЕЗ ДОПОЛНИТЕЛЬНОЙ ВЕНТИЛЯЦИИ. Наш автор В.Ф. СЕМЕНЮК рассказывает о своем способе подготовки семей к зимовке.

11. С КАКОГО ВОЗРАСТА МОЖНО ЕСТЬ МЕД? Рассказано о том, как правильно применять мед детям раннего возраста.

12. РЕКЛАМА, АНЕКДОТЫ.


ПАЯ №8-11



1. …ДОПОКИ БРИНИТЬ БДЖОЛА
12 липня 1775 року в с. Митченки поблизу Батурина в родині священика народився Петро Іванович Прокопович, майбутній основоположник бджільництва як науки. 236-та річниця з Дня народження видатного земляка та презентація тому 2 «Вибраних творів П.І. Прокоповича» зібрала небайдужих бджолярів з усієї України. 10 липня 2011 року близько 12 години біля могили Петра Івановича в с. Пальчики зібралися фахівці — пасічники, видавці, керівники бджолярських громадських організацій, співробітники заповідника «Гетьманська столиця», до переліку об’єктів якого, власне, і належить ця могила. Присутні представляли поважні організації в цій царині – «Фонд ім. П.І. Прокоповича» (м. Харків), громадські організації «Братство бджолярів України» та «Гільдія медоварів України», Організаційний Комітет 43-го Конгресу Апімондії, районні організації «Спілки бджолярів України» з Харківської, Сумської, Київської, Львівської, Житомирської, Чернігівської областей, а разом — більше тридцяти осіб.

Поклавши квіти до підніжжя могили, кожен з присутніх сказав кілька слів про здобутки в громадському житті бджолярів, а також про наболіле. З радісних подій, насамперед, — вихід другого тому праць П. Прокоповича і його презентація видавцями. Про непрості перипетії видавничої справи говорили члени редколегії Горніч М.Л., Корж В.М., Мілов С.М., Соломка В.О., адже цей том, так само як і перший, було видано на благодійні внески самих бджолярів, акумульовані по дещиці «Фондом ім. П.І. Прокоповича», та на власні кошти членів редколегії. Виданню цієї книги передувала велетенська науково-дослідна робота, адже досі більш чим за півтора століття ще не було видано зібрання творів Прокоповича в такому обсязі.

Видавці подарували заповіднику «Гетьманська столиця» примірник цього тому, який всі присутні підписали з дарчими написами, таким чином залишивши, без перебільшення, свої імена на скрижалях історії. Автор подякувала благодійникам за щедрий подарунок, побажала успіхів у виданні третього тому праць та доповіла громаді про здобутки заповідника у вивченні біографії П. Прокоповича науковцями закладу, розширенні пасіки імені П. Прокоповича в парку Кочубеївському, роботу над створенням музею П. Прокоповича, популяризації цієї тематики серед відвідувачів заповідника, читачів газети «Слово «Гетьманської столиці», інших видань, в тому числі і наукових.

З болем говорили присутні про акт вандалізму — крадіжку бронзового пам’ятника П. Прокоповича з могили в березні цього року, яка сколихнула всю громадськість держави. На жаль, пам’ятник досі не знайдено, як і крадіїв. Тому бджолярі вирішили кинути клич – зібрати поспільством благодійні кошти і виготовити новий пам’ятник. Домовилися, що координатором робіт по цьому питанню буде «Фонд ім. П. І. Прокоповича». Треба поспішати, адже у 2013 році саме Україна, яка є членом Міжнародної федерації бджільницьких асоціацій «Апімондія», прийматиме 43-й Конгрес Апімондії на своїх теренах.

Далі маршрут об’єднаної делегації проліг до с. Митченки, малої Батьківщини Петра Івановича, звідки він почав свій великий шлях до «таємниць роду бджолиного». Нещодавно, до Міжнародного Дня музеїв, заповідником, за сприяння Митченківської сільської ради, на місці, де була садиба П. Прокоповича та його перша в Європі школа бджільництва, було встановлено пам’ятний знак та оновлено новим зрубом криницю. В селі немає музею видатного земляка, тому цей пам’ятний знак — єдине матеріальне, що нагадуватиме відтепер нащадкам про видатну постать, яку народила Митченківська земля.

Мешканцям села, які зібралися, як то кажуть, «на вогник», було також подаровано декілька примірників вище згаданої книги, календарів та останнього номера газети заповідника «Слово «Гетьманської столиці».

Далі поважна делегація була гостинно запрошена на екскурсії по об’єктах заповідника. Екскурсія настільки сподобалася поважним гостям, що тут же було досягнуто попередніх домовленостей щодо організації екскурсій делегаціям Апімондії – 2013.

Сподіваємося, що такі контакти, які зав’язуються у безпосередній дружній обстановці, будуть мати перспективу в благородній справі розвитку бджільництва та популяризації України як передової бджолярської держави з глибинними традиціями.

Завідувач відділом науково-просвітницької роботи НІКЗ «Гетьманська столиця» СЕРДЮК Наталія

Від редакції. «Фонд ім. П.І. Прокоповича» та редакція газети виражають щиру подяку керівництву заповідника «Гетьманська столиця» та Митченківській сільській раді, які спільними зусиллями впорядкували пам’ятні місця, де жив і творив наш видатний співвітчизник.

2. БЛАГОДІЙНІ ВНЕСКИ НА ВИДАННЯ РОБІТ П.І. ПРОКОПОВИЧА (продовження списку станом на 11.07.11 р.)
153. ОЛЬШАНСЬКИЙ С.І. – с. Голінка, Сумська обл. – 360 грн.
154. КОСОБУЦЬКИЙ Л.А. – м. Харків – 50 грн.
155. СПАСЬКИЙ С.Г. – с. Чернеча Слобода, Сумська обл. – 100 грн.
156. ІЗМАЙЛОВ Г.Б. – м. Харків – 50 грн.
157. СТОРОЖЕНКО В.І. – м. Вел. Бурлук, Харківська обл. – 100 грн.
158. РОМАНЧЕНКО М.А. – м. Харків – 50 грн.
159. ДАВИДЕНКО В.М. – м. Київ – 100 грн.
160. СИЩУК Р.А. – м. Київ – 100 грн.
161. БАЖИН А.В. – м. Київ – 100 грн.
162. ГРИГОРЧУК І.П. – Одеська обл. – 100 грн.
163. СТРЕТОВИЧ В.М. – м. Київ – 100 грн.
164. ОСТРЕНКО В. – м. Київ – 100 грн.
165. Зібрання пасічників на презентації тому 2 – с. Пальчики поблизу Батурина – 500 грн.
166. ГОРДІЄНКО М.С. – м. Харків – 100 грн.

3. ПАСЕЧНЫЕ РАБОТЫ В АВГУСТЕ — рассказано подробно об основных работах на пасеке:
- Ежедневный наружный осмотр.
- Уменьшение объема ульев по мере необходимости.
- Уменьшение летков, ослабление вентиляции.
- Проведение полной осенней ревизии.
- Предварительная сборка гнезд на зимовку.
- Объединение слабых семей или их передача в другие семьи методом «разлета».
- Подкормка семей на зиму.
- Лечение семей от клеща.

4. РЕПОРТАЖ С ПАСЕКИ — рассказано о том, что происходило на моей пасеке в июле месяце.

5. РАСФОРМИРОВАНИЕ СЕМЕЙ МЕТОДОМ «РАЗЛЕТА» — рассказано о простом способе расформирования слабых семей с передачей пчел в другие семьи.

6. ЗИМНЯЯ ВЕНТИЛЯЦИЯ ЧЕРЕЗ НИЗ УЛЬЯ.«В большинстве случаев при подготовке семей к зимовке пчеловоды организуют зимнюю вентиляцию через верх улья в различных ее вариантах. Далеко не всегда результаты зимовки с верхней вентиляцией бывают положительными, поскольку найти оптимальный вариант такой вентиляции довольно сложно: при малой интенсивности воздухообмена в гнезде будет сырость и плесень, а при слишком интенсивной вентиляции пчелы будут потреблять много корма...».
Далее подробно рассказано о подготовке семей к зимовке с использованием вентиляции через низ улья.

7. ОСОБЕННОСТИ ОСЕННЕЙ ПОДКОРМКИ ПЧЕЛ — рассказано об очень важном этапе подготовки семей к зимовке — осенней подкормке пчел. Конкретные предложения сформулированы в виде девяти рекомендаций.

8. БАКТЕРИЦИДНИЙ УЛЬТРАФІОЛЕТОВИЙ ОПРОМІНЮВАЧ — розказано про досвід використання УФ опромінювача конструкції СОЛОМКИ В.О. на пасіці.

9. ВПЛИВ ФОЛЬГОВАНОЇ ДОШКИ НА УМОВИ ЗИМІВЛІ БДЖОЛИНОЇ СІМ’Ї — закінчення статті з попереднього номеру.

10. МЕД И МИНДАЛЬ — о пользе совместного употребления миндальных орешков и меда.

11. ЛЕКАРСТВЕННЫЕ РАСТЕНИЯ ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ ПЧЕЛ — продолжение информации с предыдущего номера.

12. ХЛОПЦІ, ДО РОЮ!!!
За рішенням Ради Бджолярського Кругу», 1 і 2 жовтня в санаторії «Журавочка» Броварського району Київської області традиційно відбудеться VІІІ Всеукраїнський «БДЖОЛЯРСЬКИЙ КРУГ». Окрім святкування «медових обжинок», передбачені виставка обладнання і стендів, тематичні семінари.

За рішенням Громади, прийняття звернень до громадських організацій, виконавчих органів тощо.
Привозьте все, що хочете показати і розказати Товариству. Це ж Ваше зібрання!

Як їхати: з автостанції «Дарниця» через метро «Чернігівська» і «Лісова» дві маршрутки: № 334 «Київ – Пуховка» і № 331 «Київ – Рожни» до указателю «Журавочка». Вартість проїзду – близько 8 грн. Непрямі маршрутки від тих же метро (їх багато) через с. Калинівка . В Калинівці встати на світлофорі і попутками до «Журавочки». Тим, хто «на конях», їхати відповідно до схеми.



Про гроші: Зібрання проводиться традиційно без чиєї б то не було фінансової підтримки. За наші трудові. Організаційний внесок орієнтовно 50 грн. з кожного учасника (інформаційні матеріали для кожного, оренда табору, зали, столової (з піснями під гармошку і без), оплата послуг (в т.ч. невеличкого концерту), аудіо- і мультимедійне супроводження, нагороди, бейджики, на мед сиротам і т.п.). Беріть гроші і на ярмаркування – буде пасічний реманент, обладнання, вощина, ветпрепарати, набори для медоварів (все за цінами виробника).

Нічліг, вечеря в суботу і сніданок в неділю – за все 130 грн. Місць для нічлігу до 600. Заїзд в санаторій з вечора 30 вересня (нічліг за 80 грн.) та зранку 1 жовтня. Початок організованої роботи за програмою о 12 годині 1 жовтня. Закінчення організованої роботи о 12-00 в неділю 2 жовтня. Неформальне спілкування з вечора в п’ятницю, в суботу дружня вечеря і до обіду в неділю… Виходячи з цього, треба, щоб було щось у торбі…
Рада «Бджолярського Кругу»
Загальні питання за тел. 097 739-34-48, Ворона Анатолій Петрович; організаційні питання за тел. 04594 5-02-76, 067 327-07-57, Клюйко Микола Петрович, 050 310-85-71, Бажин Андрій Вікторович.
Для формування порядку денного бажано записатись на виступи і повідомити їх тему до 28.09.10 за тел. 098 400-27-42, Соломка Василь Олексійович («Дід Василь»).


ПАЯ №7-11



1. УВАЖАЕМЫЕ ЧИТАТЕЛИ!Сегодня хочу поговорить с Вами о пересылке по почте моих книг, поскольку мне приходится выполнять довольно большое число таких заказов.
Полная информация (прайс-лист) о моих книгах выставлена на моем персональном сайте mirpchel.com.ua и была напечатана в ПАЯ №6 за этот год. Там также подробно рассказано и о том, как сделать заказ на выбранные Вами книги. Несмотря на это, периодически возникают некоторые вопросы, по которым хотел бы дать свои разъяснения.

1. Самой распространенной ошибкой при отправлении почтового перевода является отсутствие в нем сокращенных названий книг, за которые присланы деньги (см. соответствующий столбец прайс-листа). Без этой информации, получая денежный перевод на какую-то конкретную сумму, практически невозможно догадаться, за какие же книги присланы деньги. Ведь в прайс-листе обозначены 12 книг, каждая из которых имеет разную цену — от 4 до 50 грн.
По моим наблюдениям, виноваты в этом в равной мере и заказчик, и почта. Первые — в том, что при заполнении бланка перевода не пишут сокращенные названия книг, а вторые — в том, что не передают эти названия, когда они написаны. Хочу по этому поводу сказать следующее.
Типовая форма почтового перевода ф. 115 обязательно предусматривает возможность передачи клиентом краткого почтового сообщения до 10 слов. Для этого в бланке ф. 115 выделена отдельная строка. И написанное Вами на этой строчке сообщение почта ОБЯЗАНА передавать так же, как и все реквизиты отправителя (ФИО, полный адрес). Поэтому при отказе в передаче этой информации, Вы имеете полное право требовать выполнения этого положения.

2. Иногда заказчики присылают только деньги за стоимость книг, забывая при этом добавить к этой сумме деньги за доставку книг. Стоимость заказной доставки почтой одного экземпляра книги (конверт или другая тара плюс почтовые услуги) составляет 5 грн. за один экземпляр книги, плюс еще по 2 грн. за каждый последующий экземпляр. Например, если Вы заказали три книги, то, помимо стоимости книг, за их доставку надо будет еще переслать мне 5+2+2 = 9 грн.

3. При заполнении бланка перевода обязательно надо указывать свой полный адрес (включая и индекс) и свою полную фамилию, имя, отчество (а не инициалы!). Нелишне будет, если Вы сообщите и свой мобильный телефон.
Большая просьба: будьте внимательны при заполнении бланка! Как это ни может показаться странным, но в некоторых почтовых переводах был неправильно указан индекс, улица, номер дома отправителя, а в одном переводе — неправильно указано название села. Такие бандероли почта возвращает, и потом мне приходится организовывать розыски отправителя и повторно отправлять бандероли. А ведь этих потерь времени и финансов можно было избежать, если бы при оформлении заказа был правильно заполнен бланк.

4. Информирую Вас, мои уважаемые читатели и заказчики, что пересылкой своих книг по предварительному заказу с предоплатой я занимаюсь уже более 5-ти лет, обслужил не одну сотню заказчиков и за это время, кроме отдельных мелких нестыковок серьезных нареканий не имел (и буду делать все, чтобы их не было и в дальнейшем). Поэтому прошу всех желающих приобрести мои книги быть взаимно предупредительными и не делать попыток менять отработанную схему, чтобы не вносить путаницу в компьютерный учет, который я веду, и не создавать предпосылок к потере отправлений.

2. ПАСЕЧНЫЕ РАБОТЫ В ИЮЛЕ. Рассказано об основных работах на пасеке в июле:
- Ежедневный наружный осмотр.
- Установка медовых магазинов (по мере необходимости).
- Создание запасов меда для формирования зимнего гнезда и страховочного запаса кормов.
- Продолжение замены старых маток.
- Создание зимнего резерва плодных маток.
- Откачка меда.
- Поддержание объема ульев в соответствии с силой семей.
- Подготовка корпусов для зимовки.

3. РЕПОРТАЖ С ПАСЕКИ. Рассказано о том, что происходило на моей пасеке в прошлом месяце.

4. «ЗАГАДКА» от производителей вощины.
Вашему вниманию, дорогие читатели, предлагается «загадка» от харьковских производителей вощины. На фото вы видите два бруска воска (они перевернуты для большей наглядности нижней частью вверх), полученные при переплавке старой суши на одной и той же солнечной воскотопке.



Ближний брусок получен при переплавке суши, которую пчелы построили на вощине от фирмы «Харьковпчелопродукт», дальний брусок — от другого не менее известного харьковского производителя вощины. На этом бруске, как вы видите на фото, приблизительно ⅓ нижней части занимает темная масса неизвестного происхождения. При срезании этой массы она не ломается как воск, а гнется...
Сушь и в первом и во втором случае не имела никаких посторонних загрязнителей, т.е. это были обычные использованные ульевые рамки.
Сформулирую загадку: какая вощина была более качественной? А другую, более интересную «загадку», вы уже, уверен, сформулировали себе сами.

5. РАЗМНОЖЕНИЕ ПЧЕЛИНЫХ СЕМЕЙ – окончание статьи из предыдущего номера.

6. ЗАСТАВНАЯ ДОСКА М. ГИЙМЕ. В редакцию обратился по телефону пчеловод из Житомирской области Василий Остапович, который просил рассказать о заставной доске француза М. Гийме. Выполняем эту просьбу.

7. РАСТВОР УКСУСА ПРОТИВ АСКОСФЕРОЗА.
Приводим народный способ лечения аскосфероза, который можно использовать даже в разгар медосбора.
Пищевой уксус 9%-ной концентрации смешать с кипяченой водой в соотношении 1:1 (это 4,5%-ная концентрация). Такую концентрацию уксуса можно приготовить и из уксусной кислоты, рассчитав соответствующее соотношение.
Обработку удобно проводить распылителем «Росинка». Средний расход — 10 мл на одну улочку. С улья снять крышу, утепление и убрать 2—3 крайние рамки. В образовавшееся пространство направляют струю «Росинки» так, чтобы раствор попал на площадь сота, дно и стенки улья. Дальше передвигают крайнюю рамку, обработанную с одной стороны, к стенке улья и обрабатывают следующее пространство, и так до конца, переставляя рамки. После того как будут обработаны все рамки в улье и весь улей внутри, обрабатывают вынутые рамки и ставят их на место. Заставные доски, потолок, утепление, холстик, прилетную доску тоже обрабатывают.
Обработку проводят три раза с перерывом в 5—8 дней. Начинать обработку надо сразу, как только появятся первые признаки аскосфероза.
Напоминаю также, что наиболее эффективным приемом лечения аскосфероза является замена матки.

8. СОХРАНЕНИЕ ПЕРГОВЫХ СОТОВ – рассказано о простом и надежном способе сохранения перговых сотов во второй половине сезона.

9. ВПЛИВ ФОЛЬГОВАНОЇ ДОШКИ НА УМОВИ ЗИМІВЛІ БДЖІЛ – розповідається про термодінамічні процеси, які відбуваються в фольгованій заставній дошці при її використанні для формування зимового гнізда бджіл.

10. ИЗОЛЯТОР ХМАРЫ: о долгоживущих пчелах.
В нашей газете №1 и №10 за 2010 г были высказаны сомнения относительно эффективности маточного изолятора П. Я. Хмары для полного уничтожения клеща Варроа в пчелиных семьях. Там же было обещано, рассказать более подробно о том, являются ли летние пчелы, воспитанные после рекомендуемой Петром Яковлевичем изоляции матки с 15 июля, полным аналогом долгоживущих пчел, нарождающихся в нормальной семье осенью при отсутствии изоляции матки.
Об этом идет речь в статье.

11. КАШЕТЕРАПИЯ. Лучшее безвредное и простое средство для вывода токсинов из организма.... — каши!
Об этом — более подробно в статье.

12. ЛЕКАРСТВЕННЫЕ РАСТЕНИЯ ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ ПЧЕЛ.
Многие пчеловоды небезосновательно стараются не использовать для лечения пчел химические препараты. Хотя лечение натуральными продуктами более трудоемко и менее эффективно, однако оно практически не дает побочных эффектов и, самое главное, не приводит к загрязнению пчелопродуктов.
Приводится перечень наиболее распространенных рецептов использования растений для лечения и профилактики заболеваний пчел.

13. ПОДРЕЗКА КРЫЛЬЕВ МАТКИ.Среди множества противороевых мероприятий, которые известны на сегодня, подрезка крыльев матки является, пожалуй, самым простым. И хотя этот способ не предупреждает роения, он позволяет не упустить рой-первак. Дело в том, что с роем-перваком из улья всегда выходит и плодная матка. Но если у нее будет подрезано хоть одно крыло, то матка улететь никуда не сможет, а упадет перед ульем. Вышедший рой не может улететь без матки, поэтому после того, как он покружится некоторое время в воздухе, пчелы роя или возвратятся в улей, или обсядут упавшую на землю матку. В таком случае пчеловоду останется только собрать аккуратно рой и использовать его по назначению.

Надо также иметь в виду, что некоторые семьи делают тихую смену матки с подрезанным крылом. Поэтому этот прием можно использовать и для самосмены матки.

Как делать подрезку крыла? Есть несколько способов. Самый простой: отыскать матку на соте, аккуратно взять ее правой рукой, а затем указательным и большим пальцами левой руки берут матку за грудку так, чтобы остались свободными крылья и ножки. Тонкими острыми ножницами подрезают наполовину одно крыло. После этого матку осторожно опускают на сот (ни в коем случае не бросая ее). Прежде чем начать подрезку, лучше потренироваться в проведении этой операции на трутнях.
Подрезка одного крыла, кроме того, может выполнять и роль метки: каждый год можно подрезать только одно из четырех крыльев.

14. РІЙ
У стовбурі сосни високої,
Де гілка зламана була,
В щілину темну і глибоку,
Як в райський сад, сім’я зайшла.

Великий рій пригріло тіло
Живого дерева цього –
Крилата хмара з гулом сіла.
Що привело сюди його?

Він серцем став столітній плоті,
Старому дереву дитям.
Він довгий шлях провів в польоті,
Мандруючи за цим життям.

З тих пір, означена богами,
Зелена в зиму, ця сосна
Укрита, як їжак, голками,
Бо там в дуплі завжди весна…


Сергій КАПУСТЯН, м Харків

Счетчик посетителей

2160408
Сегодня
Вчера
Неделя
Прошлая неделя
Месяц
Прошлый месяц
Всего
174
592
766
4169
3071
18680
2160408

Forecast Today
1944


Ваш IP:54.211.101.93